SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Coca-Cola'nın içinde alkol var mı?

Coca-Cola" ürününde alkol bulunmamaktadır.
Coca-Cola Şirketi ürünleri dünyanın 200 ülkesinde yerel kurum ve kuruluşların onayı ve denetimi altında satışa sunulmaktadır. Ürünlerimiz Türkiye'de de T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile "Türk Gıda Kodeksi'nin Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne" uygun üretilir.

Aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya, Pakistan'ın da yer aldığı ülkelerdeki resmi kuruluşlar Coca-Cola Şirketi ürünlerinin tüketiminin uygunluğunu onaylamaktadır.

Coca-Cola'da alkol bulunmadığını gösteren raporlara ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kodeksi-Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne pdf dosyalarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kalite Sistem Laboratuarı Raporu

Çevre Endüstriyel Analiz Laboratuvarı Test Raporu

Kalite Sistem Laboratuarı Raporu

Coca-Cola" ürünleri GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) içerir mi?

Türkiye'de satılan "Coca-Cola" ürünleri GDO içeren veya GDO'dan üretilen bileşen içermezler. Tüm hammadde tedarikçilerimiz GDO ürün veya GDO’dan üretilen bileşen kullanmadıklarını sertifikaları ile belgelemektedirler.

Coca-Cola" üretiminde böcek (cochineal) kullanılıyor mu?

Coca-Cola" üretiminde "Cochineal" kullanılmamaktadır. "Coca-Cola"ya rengini veren madde "renklendirici karamel"dir.

Kalite Sistem Laboratuarı Cochineal Raporu

Çevre Laboratuarı Cochineal Raporu

Coca-Cola" üretiminde meyankökü kullanılıyor mu?

Meyankökü, "Coca-Cola" üretiminde eklenen bir bileşen değildir. Son teknoloji kullanılarak, el değmeden ve yüksek kalite standartlarında üretilen hiçbir ürünümüz için bahsi geçen durumun gerçekleşmesi mümkün değildir.

Coca-Cola" üretiminde domuz ürünleri kullanılıyor mu?

Coca-Cola" ürünlerinin hiçbirinde, domuz ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı gıda maddesi bulunmamaktadır.

Ürünlerimiz aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya ve Pakistan gibi birçok ülkenin bulunduğu dünyanın 200’den fazla ülkesinde, yerel otoritelerin izni ile üretilmektedir.

Coca-Cola" üretiminden yasaklandığı gerekçesi ile sodyum benzoat çıkarıldı mı?

Coca-Cola" ürünümüzde hiçbir zaman Sodyum Benzoat (E-211) kullanılmamıştır.

Tüm ürün içeriklerimiz, kullanılan katkı maddeleri dahil olmak üzere etiketlerimizde açık şekilde yer almaktadır.

Ayrıca, Sodyum benzoat, dünya çapında kullanılan, güvenli ve onaylanmış bir koruyucudur. Gıda ve içecek sanayiinde en sık kullanılan koruyucu maddelerden biridir.

Gıda katkı maddelerinden biri olan koruyucular, gıdaların bozulmasını önleyerek, gıdaların raf ömrünün uzatılmasını sağlar. Sodyum Benzoat'ın gıdalarda kullanımı başta JECFA (The Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives yada Türkçe anlamıyla Gıda Tarım Örgütü ve Dünya Sağlık Teşkilatının Gıda Katkı Maddeleri Eksper Komitesi) olmak üzere dünya çapındaki tüm yetkili kurumlarca onaylanmıştır. Sodyum Benzoat pişirilmiş ve/veya ambalajlanmış hamur işleri, şarap, reçel, bazı peynir çeşitleri ve meşrubatlar gibi farklı ürünlerde yasal düzenlemelerle belirlenen limitler dahilinde kullanılabilir. Gıda katkı maddeleri ile ilgili yasal düzenlemeler büyük bir titizlikle gerçekleşir. Gıda katkı maddelerinin gıdalarda kullanımına izin verilmeden önce detaylı bilimsel incelemeler yapılmakta ve her beş yılda bir konunun uzmanları ve uzman kuruluşlar tarafından yeni bilimsel veriler incelenerek güvenilirlikleri tekrar değerlendirilmektedir.

Coca-Cola'dan ödül kazandınız mesajı doğru mu?

İnternet ve cep telefonu kullanıcılarını yanlış yönlendirmek amacı ile gönderilen "ödül kazandınız" veya "hediye kazandınız" içerikli mesajların şirketimiz ve şirketimizin yaptığı promosyonlarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen promosyonların içeriği ve promosyonlarda hediye kazanan tüketicilerimizin bilgisi, şirketimizin resmi internet sitesi veya siteleri ve/veya medya aracılığı ile tüketicilerimize duyurulur. Tüketicilerimizden promosyon içeriğine uygun olarak istenen bilgiler, tüketicimiz ile şirketimiz arasındaki gizlilik politikası gereğince saklı tutulmaktadır. Özlük haklarını ilgilendiren isim-soyad ve doğum yılı dışındaki nüfus cüzdanı bilgileri (T.C kimlik numarası, anne adı, baba adı, nüfus cüzdanı seri no, kütük no, aile no, anne kızlık soyadı vb.) ve/veya banka bilgileri gibi finansal işlemleri gerçekleştirmeye yarayan bilgiler şirketimiz tarafından talep edilmez. Promosyonlarımızdan hediye kazanan tüketicilerimizden promosyon içeriğine bağlı olarak irtibat bilgileri (adres ve/veya telefon vb) ve/veya detaylı kimlik bilgileri, kendilerine telefon yolu ile ulaşılarak Tüketici Danışma Hattı veya şirketimizin anlaşmalı aracı ajansları tarafından istenebilir. Promosyon içeriğini yerine getirmek için alınan tüm bilgiler ajanslarımızla aramızdaki gizlilik sözleşmesi aracılığı ile korunur.

Tarafınıza ulaşan mesajların şirketimiz tarafından gönderilip gönderilmediğinin teyidi için 0 800 2611920 /4443040 numaralı telefonlardan veya cocacoladanismamerkezi@coca-cola.com e-posta adresinden Tüketici Danışma Hattı'na ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Coca-Cola Şirketi karını İsrail'e aktarıyor mu?

Ekonomik, siyasi ve dini açıdan farklı 206 ülkede faaliyet gösteren global bir şirket olarak; Coca-Cola Şirketi’nin hiç bir ülkeyi, hükümeti ya da politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.

Türkiye ve Filistin’de yürüttüğümüz faaliyetlerimiz hakkında da bilgi paylaşmak isteriz.

Türkiye:
  • 1964 yılından bu yana Türkiye’de yatırımlarımıza devam ediyoruz.
  • Bursa, Ankara, Çorlu, Sapanca, Hazar, Isparta, İzmir, Köyceğiz, Elazığ ve Mersin’de toplam 10 fabrikamızla üretim yapıyoruz.
  • Doğrudan yaklaşık 3 bin, dolaylı olarak ise 30 bin kişiye istihdam sağlıyoruz.
  • 53 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizisürdürürken, yürüttüğümüz toplumsal projelerle de sosyal ve çevresel olarak katkılar sağlamaya devam ediyoruz.


Filistin:
  • Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.
  • Coca-Cola Şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
  • Coca-Cola’nın Filistin’de 4 fabrikası bulunmaktadır.
  • Coca-Cola, 600 Filistinli’ye iş olanağı sunmakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 6,000 aile geçimini sağlamaktadır.