SIK SORULAN SORULAR

 

ŞİRKET

Coca-Cola'nın logosu nasıl doğdu?

1886 yılında, Eczacı Dr. John Pemberton'ın muhasebecisi olan Frank Robinson içeceğe "Coca-Cola" adını verdi ve bu adı kendi el yazısıyla kaleme aldı. Bu yazı, Coca-Cola'nın logosu olarak günümüze kadar aynı orjinalliği ile taşınmıştır.

Coca-Cola kaç ülkede faaliyet gösteriyor?

Coca-Cola Şirketi'nin gazlı içecekten, meyve suyuna, çaydan suya kadar 500'den fazla markası dünyada 200den fazla ülkede satılmaktadır.

Coca-Cola Şirketi'nin Türkiye'de nasıl bir yapısı var?

Merkezi Atlanta'da bulunan Coca-Cola Şirketi'nin temsilciliğini üstlenen Coca-Cola Meşrubat Pazarlama Danışmanlık San. ve Tİc. A.Ş. Türkiye'de üretimi ve dağıtımı yapılan tüm Coca-Cola Şirketi markalarının pazarlama ve pazarlama iletişimi stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasından sorumludur. Coca-Cola Şirketi 200'den fazla ülkede yerel şişeleyici ortakları ile birlikte çalışmaktadır. Türkiye'de Coca-Cola Şirketi'nin markalarının üretim, satış ve dağıtım sorumluluğu Coca-Cola İçecek A.Ş.'dedir.

Coca-Cola Şirketi'nin nasıl bir ortaklık yapısı var?

Coca-Cola Şirketi %100 halka açık bir şirkettir. Hissedarları dünyanın her yerinden kurumsal ve bireysel iştirakçilerden oluşur.

Coca-Cola Şirketi hissesi nasıl satın alınır?

Çok uluslu bir şirket olan Coca-Cola Şirketi (The Coca-Cola Company) hisseleri New York Borsası'nda KO kısaltması ile işlem görmektedir.

Coca-Cola Şirketi'nin markalarının üretim, satış ve dağıtım sorumluluğuna sahip olan Coca-Cola İçecek A.Ş. hisseleri CCOLA.IS sembolü ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda, depo sertifikaları ise CICE.LI sembolü ile Londra Borsası'nda işlem görmektedir.

Coca-Cola Şirketi'nin Türkiye'de kaç fabrikası var?

Coca-Cola Şirketi'nin markalarının üretim, satış ve dağıtım sorumluluğuna sahip olan Coca-Cola İçecek A.Ş.'nin Türkiye'de Ankara (2), Bursa, Çorlu, Elazığ, Hazar, Isparta, İzmir, Köyceğiz, Mersin, Rize ve Sapanca’da toplam 12 fabrikası bulunmaktadır.

Coca-Cola Şirketi'nin Türkiye'de kaç ürünü var?

Coca-Cola Şirketi, gazlı İçecek, meyve suyu, sporcu içeceği, enerji İçeceği, su, maden suyu, buzlu çay olmak üzere 9 kategoride 19 farklı marka seçeneği sunmaktadır.

Coca-Cola Şirketi'nin dünyada kaç ürünü var?

Coca-Cola Şirketi dünyada gazlı İçecekten meyve suyuna, sudan çaya, enerji içeceğinden sporcu içeceğine 500'den fazla markaya ve 3.800'den fazla ürüne sahiptir.

Coca-Cola ürünlerini satarken dolap veya promosyon malzemesi temini için nereye başvurabilirim?

Türkiye'de Coca-Cola Şirketi markalarının satış sorumluluğu Coca-Cola İçecek A.Ş.'dedir. Satış noktalarının tüm talepleri satış ekipleri tarafından değerlendirilir.

Coca-Cola Bayisi olmak için nereye başvurulmalıdır?

Coca-Cola Şirketi ürünlerini dağıtmak için yapılacak başvurular. Türkiye'de Coca-Cola Şirketi markalarının üretim, satış ve dağıtım sorumluluğuna sahip Coca-Cola İçecek A.Ş. tarafından değerlendirilir. Detaylı bilgi için http://www.cci.com.tr adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Coca-Cola Şirketi ürünleri Türkiye'de nasıl dağıtılıyor?

Coca-Cola ürünlerinin satış ve dağıtım İzni Coca-Cola İçecek A.Ş.(CCİ)"ye aittir. CCİ yaygın satış ve dağıtım ağı ile 300.000 satış noktasına erişmektedir. Bunun yanı sıra satış ve dağıtımın %75 ini gerçekleştiren 250 bayisi ile Türkiye'de güçlü bir ağa sahiptir.

Coca-Cola ürünlerini satmak için nereye başvurulmalıdır?

Coca-Cola Şirketi ürünlerini satmak İçin yapılacak başvurular, Türkiye'de Coca-Cola Şirketi markalarının üretim, satış ve dağıtım sorumluluğuna sahip Coca-Cola İçecek A.Ş. tarafından değerlendirilir. Detaylı bilgi için http://www.cci.com.tr adresini ziyaret etmenizi öneririz.