SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJLAMA

Ambalajlarımız atık değil, kaynaktır

Sürdürülebilir Ambalajlama

Ürünlerimizin ambalajlarını atık değil, değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Ambalajlama faaliyetlerimizi kaliteden ödün vermeden, sürdürülebilir bir zeminde geliştirmek için yürüttüğümüz çalışmalarda aşağıdaki noktalara odaklanıyoruz.

  • Daha az malzemenin kullanıldığı ambalaj tasarımlarının geliştirilmesi
  • Daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına olanak tanıyan teknolojilerin kullanılması
  • Ambalaj malzemelerinin yeniden kullanımını sağlayan geri kazanım sistemleri
2014 senesinde PET şişelerde yapılan hafifletmelerle 1.085 ton resin tasarrufu gerçekleştirdik.
2010 yılında gerçekleştirdğimiz "Ultra" şişeler ile Coca-Cola 200 ml., Fanta 200ml. ve Fanta 250 ml. geri dönüşümlü cam şişelerin (RGB) orijinal tasarımını koruyarak, ağırlıklı dörtte bire varan oranlarda azalttık.
2010 yılında satın alınan 17.730.000 "Ultra" şişe ile 383 ton cam tasarrufu sağladık.
Uygulama sayesinde ikincil paketleme malzemelerinden de azaltım sağladık. Yapılan boyut optimizasyonuyla şrink naylon tüketimini 2010 yılında 2008'e oranla %21 azaltarak 2.378.514 kg. malzeme tasarrufu gerçekleştirdik.
Streç film optimizasyonuyla 2008 yılına oranla sağladığımız %5 azaltım ile 844.600 kg malzeme tasarrufu gerçekleştirdik.

Türkiye’de Katı Atık Yönetimimiz

Türkiye’deki tüm üretim tesislerimizde kullanılan malzeme ve atıklarla ilgili envanter tutuyor, katı atık oranını en aza indirgemek için atık sınıflandırması yapıyoruz. Atıkları kâğıt, plastik, cam, metal ve tahta sınıflarında ayrıştırıyor, geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. Böylece, atıklarımız yeni kaynaklara dönüşüyor.

Geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme) Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı), ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyor.