SIKÇA SORULAN SORULAR

 

GIDA KATKI MADDELERİ

Gıda Katkı Maddeleri nedir?

Gıda katkı maddeleri, üretim, depolama ve ambalajlama aşamalarının herhangi birinde ilave edilerek doğrudan veya dolaylı olarak gıdanın bir parçası haline gelen maddelerdir. Laboratuvar ortamında yapılan katkı maddeleri olduğu gibi doğal ortamda bulunan katkı maddeleri de vardır. Doğal olan gıdaların veya gıda katkı maddelerinin laboratuvar ortamında yapılanlara göre daha güvenli olduğuna dair genel bir inanış vardır. İşlenmiş gıdalara ilave edilen maddelerin çoğu doğal olarak var olan maddelerle aynı kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin, askorbik asit (E300) veya genel olarak bilinen diğer adıyla C vitamini portakalda doğal olarak bulunduğu gibi, meşrubatlarda da katkı maddesi olarak görülmektedir.

Gıda katkı maddeleri güvenli midir?

Gıda katkı maddeleri ile ilgili düzenlemeler büyük bir dikkatle gerçekleştirilir. Bu konudaki titiz çalışmanın nedeni tüketiciyi doğru yönlendirmek, güvenli kullanımla birlikte faydalı bir amaca hizmet etmektir. Gıda katkı maddeleri ile ilgili bilimsel verilerin tekrar gözden geçirilmesi ve yeni araştırmaların yapılması için her beş yılda bir konunun uzmanları ve uzman kuruluşlar çalışmalar yapar. Amerikan Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun birlikte oluşturduğu uzman komite JECFA’dır (The Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives yada Türkçe açılımı ile Gıda Tarım Örgütü ve Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gıda Katkı Maddeleri Eksper Komitesi). JECFA yeni bilimsel verilerin ortaya çıkmasına paralel olarak katkı maddelerinin güvenirliği ile ilgili çalışmalar yürütür.

E kodlarının gerçek anlamı nedir?

E kodları hakkında insanlar yeterli veya detaylı bilgiye sahip olmadıkları için olumsuz bir yaklaşım içinde olabiliyorlar. Gıda katkı maddeleri için kullanılan E kodları tüm dünyada bir bütünlük sağlamak için ortaya çıkmıştır. Her gıda katkı maddesinin kendine ait bir E kodu bulunmaktadır. E kodu alan katkı maddesi, gıda sektöründe kullanımına izin verilmeden önce detaylı olarak incelenmiş ve olumsuz bir etkisinin olmadığı kanıtlanmıış demektir. Amerikan Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), bu onayları veren kuruluşların başında gelmektedir.