SIKÇA SORULAN SORULAR

 

KEMİK SAĞLIĞI

Kolalı içecekler kemik sağlığını etkiler mi?

Kolalı içeceklere tat vermek amacı ile katılan fosforik asit yolu ile alınan fosfor, günlük fosfor alım miktarı içerisinde çok az bir yer tutar.

Yeterli miktarda kalsiyum almadan, aşırı miktarda fosfor alındığında kemiklerde zayıflama ve iskelette deformasyon olabilir. Kolalı içeceklerde dahil olmak üzere, meşrubat tüketimi kemiklerde zayıflamaya neden olmaz. Yetersiz kalsiyum alımı, hormonal dengesizlikler, fiziksel aktivite eksikliği ve yaşlılık, kemiklerin zayıflamasının birinci nedenidir.

Kemik sağlığını korumak için, dengeli ve yeterli beslenmeli ve düzenli fiziksel aktivite gerçekleştirilmelidir.

Bazı ürünlerin fosfor içeriği aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Fosforun beslenmedeki yeri nedir?

Pek çok gıda maddesinde kullanılan yenilebilir asitlerden biri olan fosforik asit, kemikler ve dokular için temel bir element olan fosforu içerir.

Beslenmedeki fosforun bir kısmı; yapraklı sebzeler, meyveler, et ve kümes hayvanları ürünleri gibi tümü doğal fosfor içeren doğadaki kaynaklardan gelmektedir. Beslenmedeki ek fosfor kaynakları; kabartma tozu, kolalı içecekler ve besin takviyeleridir.

Günlük ne kadar fosfor alınmalıdır?

Amerika Birleşik Devletleri Tıp Enstitüsü tarafından fosfor için belirlenen önerilen besinsel alım miktarı, hamile ve emzirme döneminde olan kadınlarda dahil olmak üzere 18 yaşının üzerinde olan tüm yetişkinler için günde 700 mg dır. FAO/WHO Gıda Katkı Maddeleri Üzerine Uzmanlar Komitesi (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives – JECFA), fosfor için günlük maksimum alım seviyesini 70mg/kg vücut ağırlığı olarak belirlemiştir.