SIKÇA SORULAN SORULAR

 

DİŞ SAĞLIĞI

Asitli yiyecek ve içeceklerin diş sağlığına etkisi var mıdır?

Meyve ve sebzeler, meyve suları, çeşitli salata sosları, sirke, şarap ve meşrubatlar gibi pek çok besinin içinde az miktarda asit mevcuttur. Asitli bileşenler, sadece yiyecek ve içeceklere ekşi tat vermekle kalmaz, tatlarına karakteristik özellik de katar. Örneğin, fosforik asit ve sitrik asit, içeceklere hoş bir tat katar. Özellikle, meyve sularında ve meşrubatlarda asitlik düzenleyici olarak kullanılan sitrik asit çoğu meyvede, özellikle de portakal ve limon gibi narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunur ve halk arasında limon asidi olarak bilinir.

Bazı gıdaların pH (asitlik) değerlerini tabloda bulabilirsiniz.

Asitli içecekler ile diş erozyonu arasında bağlantı var mı?

Araştırmalar, diş çürükleri ve erozyonunun, aralarında asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi, gastrik reflü, kusma ve çevresel faktörlerinde dahil olduğu, pek çok farklı sebebi olabilen karmaşık bir konu olduğunu gösteriyor.

Diş çürükleri ve erozyon, asit ile temasın sıklığı ve uzunluğu, bireysel diş temizliği alışkanlıklarının edinilmemesi ve kişisel duyarlılık gibi birçok etkenin üst üste birikmesinden oluşur.

Çürük de dahil olmak üzere, diş hastalıklarına karşı korunmada tükürük bezleri önemli bir rol oynar. Asitler ağız ile temas ettiğinde tükürük salgılanmaya başlar. Tükürük asidi seyreltirken, içeriğindeki bikarbonat asidi nötralize eder ve sahip olduğu mineraller diş minesini onarır. Ayrıca, tükürükteki protein diş yüzeyinin korunmasına yardımcı olur. Diş çürümelerine karşı dişleri floridli bir diş macunu ile fırçalamak ise, en iyi koruma yöntemidir.

Karbonasyonun sağlığımıza etkileri nelerdir?

Karbondioksit gazı, karbonasyon için suya eklendiğinde vücuda alınım açısından zararlı değildir. Karbonasyon, sindirim sistemini ya da genel sağlığı olumsuz yönde etkilemez.

İnsanlar, karbonasyonu bazen şişkinlik hissi ile ilişkilendirirken, bazen de gazlı içecek (soda ve meşrubat) tüketiminin, özellikle fazla miktarda besinin vücuda alındıktan sonra, bir rahatlama hissini tetiklediği söylemektedir. Bu hisler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Gazlı içecek tüketicileri, gazlı olmayan içeceklerin tüketicilerine kıyasla daha fazla gazdan şikayetçi değildir; çünkü gastrik gaz miktarının boşaltım hızı, tüketilen içeceğin cinsinden etkilenmemektedir.