SIKÇA SORULAN SORULAR

 

SIKÇA SORULAR SORULAR

1. WEB sitenizde bu bilgiyi neden paylaşıyorsunuz?

Coca-Cola şirketi olarak, obezite ile mücadele konusunda etkili bir ortak olmak için çıktığımız yolculuğumuza devam ediyoruz. Bu yolculukta paydaşlarımızın, şirketimiz ve ürünlerimiz hakkında düşüncelerini öğrenmek ve onları dinlemek en önemli önceliklerimizden biri. Paydaşlarımızın, sağlıklı yaşam konusunda bilimsel araştırmalara ve projelere verdiğimiz destekler hakkında sorularının olduğunu farkındayız. Bu nedenle sağlık alanında geliştirdiğimiz işbirlikleri ve desteklediğimiz araştırmalara verdiğimiz finansal desteği global ölçekte açıklamaya karar verdik. Coca- Cola Türkiye olarak, 1 Ocak 2010- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz finansal desteklerle ilgili tüm bilgileri kurumsal sitemizde yayınladık.

2. Globalde de aynı açıklamayı yapıyor musunuz?

Evet. Bu yaklaşım, faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkeleri veya işbirimlerini kapsayan global bir şeffaflık çalışmasıdır.

3. Sitenizi ne kadar zamanda bir update edeceksiniz?

Her yılın sonunda listemizi güncelleyeceğiz.

4. Yaptığınız katkıların toplamı nedir?

2010-2017 yılları arasında, sağlıklı yaşam konusundaki desteklerimizin tümü için Coca- Cola Türkiye olarak şişeleyici ortağımız ile birlikte yaklaşık 15.777.297,78 TL tutarında katkı sağladık.

5. Açıklamadığınız tutarlar neyi ifade ediyor?

Geçmişte desteklediğimiz kişi ve kurumların içinde, işbirliği yaptığımız projelerinin açıklanmasını istemeyen paydaşlarımızın isimleri listede yer almadı ancak şeffaflık ilkemiz çerçevesinde, bu kapsamda sağladığımız desteklerin toplam tutarını açıkladık.

6. Bundan sonra da isminin açıklanmasını istemediğiniz kişi/kurumları nasıl belirteceksiniz?

2017 yılı başı itibarı ile sağlık alanında işbirliği yaptığımız tüm paydaşlarımızla şeffaklık yaklaşımızı paylaştık. Şeffaflık ilkemiz kapsamında, gerçekleştirilmesine izin verilen sağlık ve sağlıklı yaşam alanında yürüttüğümüz tüm işbirliklerimizin listesine geniş bir şekilde yer vereceğiz.

7. Coca-Cola Şirketi, sağlık ve sağlıklı yaşam konularındaki araştırmalara destek veriyor mu?

Geçmişte sağlıklı yaşam ile ilişkili bilimsel araştırmalara ve projelere destek verdik. Destek olduğumuz araştırmalar, bilim adına geçerli sonuçlar üretti. Bundan sonra sağlıklı yaşam konusundaki bilimsel araştırmalara doğrudan ya da üçüncü partiler aracılığı ile maddi destekde bulunmayacağız. Ancak maliyetinin en az %50’sinin şirketimiz dışındaki bir kuruluş tarafından karşılanması halinde, söz konusu araştırmalara maddi olarak destek olacağız.

8. Neden araştırmalara destek vermeye devam edeceksiniz?

Ürünlerimiz, içerikleri ve sağlık ilişkili üzerine yapılan bilimsel çalışmalara destek vermenin bilim açısından önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle bilimsel sonuçlar üretecek araştırmalara, araştırma maliyetinin en az %50’sinin şirketimiz dışındaki bir kuruluş tarafından karşılanması halinde destek olamaya devam edeceğiz.

9. Türkiye’de herhangi bir araştırmaya destek oldunuz mu?

Türkiye’de sağlık ile ilgili herhangi bir araştırmaya destek olmadık.

10. Coca-Cola’dan maddi destek alan kuruluşlardan ürünlerinizi desteklemelerini bekliyor musunuz?

Hayır. Yaptığımız maddi destek koşulsuz olarak ve destek yapılacak kuruluşun misyon ve hedeflerini desteklemek üzere yapılıyor.