SIKÇA SORULAN SORULAR

 

SODYUM

Fazla sodyum (tuz) alımının sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Fazla sodyum (tuz) alımının, felç, kroner kalp hastalıkları ve böbrek hastalığına yol açabilecek yüksek kan basıncı ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

Ortalama olarak, tuz alımı arttıkça, kan basıncı da belirli oranda yükselmektedir. Yaşlı bireyler ve yüksek tansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişiler, tuzun kan basıncını arttırıcı etkilerine özellikle hassastırlar ve dolayısıyla günlük daha az sodyum tüketmelidirler.

Sağlıklı yetişkinlerin gün içerisinde ter yoluyla kaybettikleri miktarı yerine koyabilmeleri için, günlük diyetlerinde 1.5 gram sodyum ya da 3.8 gram tuz tüketmeleri önerilmektedir.

Meşrubatlardaki sodyum (tuz) miktarı ne kadardır?

Meşrubatlarda ise sodyum içeriği çok çok az olduğu için bu içecekler, "düşük sodyum" ya da "çok düşük sodyum" içeren gıda maddeleri olarak sınıflandırılmaktadır. Örneğin;330 ml'lik kutu Coca-Cola, 10 miligramdan daha az sodyum içerir. Bu da tavsiye edilen günlük sodyum alım değerinin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu düşük miktarın insan sağlığı üzerinde önemli bir etkiye yol açması olası değildir.