SIKÇA SORULAN SORULAR

 

TATLANDIRICILAR

Coca-Cola şirketi olarak ürün portföyümüzde düşük kalorili ürünler de sunuyoruz. Bu ürünlerde şeker yerine aspartam, asesulfam potasyum, sukraloz, ve sakkarin gibi tatlandırıcıları kullanıyoruz. Kalori alımını kontrol etmek için düzenli kullanıldığında aspartam gibi tatlandırıcılar kilo yönetimine yardımcı olabilirken kalori almadan şekerli tatların keyfini çıkarmanıza imkan tanır.

Aspartamla ilgili dünya üzerinde 200'den fazla araştırma yapılmıştır. Dünya üzerinde güvenirliği konusunda en çok araştırma yapılmış gıda katkı maddelerinden biridir. Çeşitli izinlerle üretilip uygun olarak kullanılan aspartam, herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır. Meşrubatlarda genellikle, Aspartam, Asesulfam-K, siklamik asit gibi düşük kalorili, besin değeri olmayan tatlandırıcılar kullanılır. Bunlar uzun yılardır kullanılmakta ve tüketilmektedir. Örneğin aspartam 20 yılı aşkın bir süredir 6.000'den fazla üründe kullanılmaktadır. Şekerden 200 kat daha tatlıdır. Şeker yerine tatlandırıcıların kullanılması ile gıdalardaki kalori miktarı büyük ölçüde azaltılabilmekte ve bazı ürünlerde tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Aspartamın gıdalardaki yaygın kullanımı kısa zamanda herkesçe tanınmasına ve bununla birlikte bu bileşen hakkında çok çeşitli sorulara yol açmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) aspartamın toz karışımlarda ve düşük kalorili sofra tatlandırıcılarında kullanımına 1981'de onay vermiş ve bunu takiben 1983te aspartamın gazlı içeceklerde kullanımını da onaylamıştır. Aynı yıl, Avrupa Gıda Güvenliği Makamı da (EFSA) aspartam kullanımına onay vermiştir.

Günlük ne kadar aspartam tüketilebilir?

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile birlikte diğer yetkili gıda kuruluşları aspartam dahil olmak üzere bir çok gıda katkı maddesi için Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı (GKEAM)- Acceptable Daily Intake (ADI) kavramını kullanır. Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı gıdalarla birlikte alınan maddelerin insan sağlığı da olumsuz etki yapmadan ömür boyunca kullanılabilecek günlük miktarıdır.

Avrupa Komisyonu'nun "Avrupa Birliğinde Diyet Yiyecek Katkı Maddeleri Tüketimi" raporunda, yetişkinlerin aspartam alım miktarlarının Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı'nın çok altında olduğunu belirtmektedir, Aspartam için Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 50 miligram olarak belirlenmiştir. Gıda Tarım Örgütü ve Dünya Sağlık Teşkilatı'nın Gıda Katkı Maddeleri Eksper Komitesi (JECFA) ve Gıda Bilimsel Komitesi (Scientific Committee on Food) ise vücut ağırlığının kilogramı başına 40 miligramlık bir Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı belirlemiştir.